Кои бяха най-добрите заглавия през септември?

Септември ни предостави богат избор от книги, които бихме искали да ви припомним ден преди да встъпим в следващия месец.

„Фреди Меркюри: Биография” – безсмъртната рапсодия на гениалния вокалист на Queen

Историята на краля със звезден глас оживява отново в новото издание на биографията.


Със специфичните си жестове на сцената и с божествения си глас Фреди Меркюри – вокалистът на британската банда Queen – е една от рок звездите, които са оставили ярка следа не само на музикалната сцена, но и в световната история.

Съдбата на краля със звезден глас оживява отново в новото издание на изчерпателната „Фреди Меркюри: Биография” от уважаваната журналистка Лора Джаксън (изд. „Сиела”, превод: Цветана Генчева).

 

„Австрийската Мона Лиза“, увековечена от Густав Климт, оживява в роман

„Дамата в злато“ е литературният дебют на бившата първа дама на Франция Валери Трирвайлер 

С популярната си Колекция „Музи“ от издателство „Емас“ обръщат специално внимание на  жените в изкуството – вдъхновени и вдъхновителки – и през този септември ни срещат с „Дамата в злато“. Роман за една истински необикновена жена, Аделе Блох-Бауер, чийто образ е завинаги запечатан в историята от великия Густав Климт с едно от най-известните и разпознаваеми платна. Валери Трирвайлер разкрива тайната за разтърсваща връзка между Аделе и Густав – обединени от страст, изкуство и жажда за живот. Авторката ни отвежда в приказната Виена от началото на  XX век – магично време на разцвет на живописта, архитектурата, бижутерството, модата. Време, в което светлото бъдеще изглежда почти  възможно.

 

Писмата на Кафка в ново издание

„Роден съм да живея в самота“ разкрива душевността на един от ключовите писатели на XX век

Едно легендарно издание заживява нов живот след близо 40 години липса на българския пазар. „Роден съм да живея в самота“, подбор от писмата на Франц Кафка, един от ключовите писатели на ХХ век, от днес е по книжарниците със знака на издателство „Кръг“. Книгата събира в себе си най-ценното от кореспонденцията на енигматичния автор – писма до любимите му Фелице Бауер и Милена Йесенска, знаменателното „Писмо до баща ми“ и селекция от кореспонденция с приятели. Преводачът и съставител Ива Иванова ревизира своя труд за новото му публикуване. Художник на корицата е Кирил Златков, а специално за новото издание е включен и послеслов от Ирен Крумова.

 

„Музей на невинността“ на Орхан Памук с ново издание

Излезе ново издание на „Музей на невинността“ (изд. Еднорог), един от най-личните романи на Орхан Памук, считан за върховно постижение в творчеството на нобеловия лауреат. Историята на една любов, започнала като случайна връзка и превърнала се в огромно, всепроникващо и несломимо чувство, по-силно от смъртта и съизмеримо единствено с божественото и вечността.

Орхан Памук е най-продаваният турски писател в световен мащаб, придобил международна популярност през 90-те години на XX век. Носител е на Нобеловата награда за литература за 2006 г за цялостно творчество. През 2003 г печели международната награда IMPAC за романа си „Името ми е червен”. Лауреат на Наградата за мир за 2005г., присъждана от организацията на немските книготърговци.

 

„Последният дуел” от Ерик Джагър

Изследването, базирано на реален случай, вдъхновява следващия проект на режисьора Ридли Скот.

Драматичният конфликт между Жан дьо Каруж и Жак Льо Гри остава  извън учебниците по история, но става пример за истинска средновековна приказка, в която Стогодишната война на територията на Франция придобива различни измерения. Базиран на реални събития и комбиниращ любопитни исторически факти, „Последният дуел” е задълбочено и детайлно изследване на една противоречива епоха, което постепенно измества сюжета си от Западна Европа към Източна и дори достига тогавашните български земи – споменати са градовете Казанлък, Видин и Никопол.

 


0 Коментари
Обратна връзка
Виж всички коментари